KAKO DO INFORMACIJA
Sve što treba da znate o zahtjevu za slobodan pristup informacijama.
O Zakonu o slobodi pristupa informacijama
Na koji način građani mogu dobiti tražene informacije?
Sadržaj zahtjeva za pristup informacijama
Postupanje javnog organa nakon prijema zahtjeva za pristup informacijama
Šta građani mogu uraditi ako javni organ odbije pristup informacijama?
Šta ako i drugostepeni organ odbije pristup traženim informacijama?
Šta građani mogu uraditi ako javni organ uopšte ne postupi po zahtjevu za pristup informacijama?
Kako kontaktirati Transparency International BіH
KONTAKTIRAJTE NAS
U Bosni i Hercegovini egzistiraju tri Zakona o slobodi pristupa informacijama (ZoSPI), na državnom i entitetskim nivoima vlasti. ZoSPI osigurava pravo svim licima da ostvare pristup informacijama koje su u posjedu javnih organa. Zakon se odnosi na sve javne organe, uključujući organe zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, te organe uprave. Zakonom su takođe, obuhvaćene i institucije koje imaju javna ovlaštenja kao npr. javne ustanove, javna preduzeća, bolnice, škole, univerziteti i dr.
Da bi građani ostvarili pravo na pristup informacijama koje su u posjedu javnih organa, neophodno je da se javnom organu obrate sa zahtjevom za pristup informacijama.
Zahtjev za pristup informacijama se podnosi u pisanoj formi, i mora biti napisan na jednom od službenih jezika u BiH. Zahtjev mora da sadrži dovoljno podataka u vezi sa prirodom i sadržajem informacija, neophodno je da bude potpisan od strane podnosioca zahtjeva, uključujući i njegove kontakt podatke.
Nakon prijema zahtjeva za pristup informaciji nadležni organ preduzima sve potrebne mjere da prikupi zahtijevane informacije i razmatra sve činjenice i okolnosti na osnovu kojih će odobriti ili odbiti pristup informaciji. Ako se utvrdi da informacija ne spada u izuzete kategorije, u roku od 15 dana nadležni organ donosi rješenje kojim se odobrava pristup informaciji, Pristup se može ostvariti ličnim pristupom informaciji u prostorijama nadležnog organa tzv. uvid u informaciju, zatim umnožavanjem/kopiranjem informacije ili prilaganjem kopije tražene informacije uz rješenje.
U tom slučaju građani imaju pravo da izjave žalbu protiv odluke javnog organa. Odluka javnog organa kojom se odbija pristup traženim informacijama mora da sadrži pouku o pravu na žalbu, adresu organa kojem se žalba podnosi, rok i troškove za podnošenje žalbe, te uputstvo o pravu obraćanja Instituciji ombudsmana za ljudska prava u BiH. Rok za izjavljivanje žalbe iznosi 15 dana od dana prijema odbijajuće odluke.
Ukoliko i drugostepeni organ donese odluku kojom se odbija pristup traženim informacijama, građani imaju pravo na sudsku zaštitu, tj. pravo na pokretanje upravnog spora pred nadležnim sudom. U zavisnosti od nivoa vlasti zavise i rokovi za pokretanje upravnog spora, te nadležni sudovi. Tako npr. na nivou Bosne i Hercegovine, za rješavanje upravnih sporova nadležan je Sud Bosne i Hercegovine, a tužba se može podnijeti u roku od 60 dana od dana dostavljene drugostepene odluke. Na nivou Republike Srpske, za rješavanje upravnih sporova nadležni su Okružni sudovi, a rok za podnošenje tužbe je 30 dana od dana dostavljene drugostepene odluke. Isti rok od 30 dana se primjenjuje i na nivou Federacije Bosne i Hercegovine, s tim da su za rješavanje upravnih sporova nadležni Kantonalni sudovi.
Na žalost, u praksi se dešava da javni organi namjerno ili nenamjerno ne postupaju po zahtjevima građana, a ova pojava se u pravnoj nauci naziva ćutanje administracije”. Ukoliko javni organ ne odluči po zahtjevu za pristup informacijama u roku od 15 dana od dana kada primi zahtjev, građani mogu da urgiraju postupanje, a u slučaju da ni nakon urgiranja ne dobiju povratnu informaciju od javnog organa građani mogu da izjave „žalbu zbog ćutanja administracije” rukovodiocu javnog organa (npr. ministru, gradonačelniku, direktoru ustanove) i u krajnjem slučaju mogu da pokrenu upravni spor zbog ćutanja administracije” pred nadležnim sudom.
Ukoliko građani nisu sigurni kako mogu da ostvare pristup Informacijama, ukoliko javni organ nije postupio po zahtjevu za pristup informacijama te ukoliko građani imaju određene nejasnoće vezane za primjenu Zakona o slobodi pristupa informacijama u BiH, Transparency International BiH im daje mogućnost da se obrate Centru za pružanje pravne pomoći u borbi protiv korupcije.
Napominjemo da Transparency International BiH pruža besplatnu pravnu pomoć koja obuhvata: davanje pravnih savjeta građanima, pomoć prilikom pisanja zahtjeva i druge aktivnosti usmjerene na ostvarivanje prava na pristup informacijama.
centar@ti-bih.org
0800 55 555
www.ti-bih.org
www.prijavikorupciju.org