KAKO DO INFORMACIJA

Sve što treba da znate o zahtjevu za slobodan pristup informacijama.

O Zakonu o slobodi pristupa informacijama

Kako do informacija?

Proces nakon slanja zahtjeva

Da li imam pravo na žalbu?

Da li postoje izuzeci kod kojih se može odbiti pristup informacijama?

Koraci nakon žalbe

Čekanje bez odgovora?

Želite pravnu pomoć?

U Bosni i Hercegovini postoje tri Zakona o slobodi pristupa informacijama (ZoSPI), na državnom i entitetskim nivoima vlasti. ZoSPI osigurava pravo svim licima da ostvare pristup informacijama koje su u posjedu javnih organa.

Zakon se odnosi na sve javne organe, uključujući organe zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, te organe uprave.

Zakonom su takođe, obuhvaćene i institucije koje imaju javna ovlaštenja kao npr. javne ustanove, javna preduzeća, bolnice, škole, univerziteti i dr.

Ukratko, svaka informacija u rukama javnih institucija dostupna je svakom građaninu, odnosno Vama.

 

Dovoljno je na jednom od službenih jezika uputiti pismeni zahtjev nadležnom javnom organu u kom jasno navedite koju informaciju tražite.

Zahtjev mora da sadrži dovoljno podataka u vezi sa prirodom i sadržajem informacija i da bude sročen tako da javni organ može da utvrdi koju informaciju tražite. Vaše je pravo, a njihova dužnost da vam se te informacije ustupe!

Ne zaboravite na svoj kontakt i potpis.

Javni organ ima zadatak da u roku od 15 dana prikupi informacije i odluči o vašem zahtjevu.

Ukoliko vam je odobren zahtjev, u roku od 15 dana nadležni organ donosi rješenje kojim se odobrava pristup informaciji.

Nakon toga informacije možete dobiti ličnim uvidom u prostorijama organa, ili putem kopije koju dobijate na adresu koju ste naveli.

Da.

Ako pristup bude odbijen, imate pravo žalbe (pokretanja drugostepenog postupka) u roku od 15 dana od dana kad ste dobili odluku kojom vam se odbija pristup informacijama.

Žalba mora da sadrži sve potrebne informacije kao što su rokovi, troškovi, adrese i organ kom može da se podnese žalba.

Da.

Informacije mogu biti izuzete iz odgovora u slučajevima kada bi njihovo objavljivanje moglo ugroziti javnu sigurnost, odbranu, monetarne interese, zaštitu privatnosti ili povjerljive komercijalne interese.

Ipak, čak i kada postoji izuzetak, informacije mogu biti dostupne ako je to opravdano javnim interesom.

Ukoliko i nakon žalbe ne dobijete informacije koje ste tražili, imate na raspolaganju sudsku zaštitu.

Rokovi i nadležnost zavise od nivoa vlasti – za nivo BiH je nadležan Sud Bosne i Hercegovine kome možete podnijeti tužbu u roku od 60 dana od dana dobijanja odluke kojim vam je odbijena informacije.

U Federaciji BiH su za ove vrste tužbi nadležni Kantonalni sudovi a na nivou Republike Srpske, za rješavanje upravnih sporova nadležni su Okružni sudovi, a rok za podnošenje tužbe je 30 dana od dana dostavljene drugostepene odluke.

Nažalost, u praksi se dešava da javni organi ne odgovore zahtjevima građana, a ova pojava se u pravnoj nauci naziva “ćutanje administracije”.

Ako javni organ nakon 15 dana uopšte ne odgovori na vaš zahtjev, imate pravo urgirate ili rukovodiocu javnog organa (npr. ministru, gradonačelniku, direktoru ustanove) podnesete žalbu zbog “ćutanja administracije“.

U krajnjem slučaju, možete da pokrenete upravni spor zbog “ćutanja administracije” pred nadležnim sudom kako biste zaštitili svoje pravo.

Ako imate bilo kakvih nejasnoća ili poteškoća prilikom korištenja alata ili ostvarivanja prava na pristup informacijama, možete se obratiti Centru za pravnu pomoć pri Transparency International BiH ili Udruženju Vaša prava.

Besplatnu pravnu pomoć Transparency International BiHmožete dobiti

TI BiH

centar@ti-bih.org | 0800 55 555

Udruženje Vaša prava

+387 33 789105